Japanska robotizirana letjelica za istraživanje Mjeseca večeras u 20:30 sati po našem vremenu udariti će u Mjesečevu površinu!
Riječ je o kontroliranom udaru letjelice u naš prirodni satelit. Kontrola leta u ovim trenutcima vrši zadnje korekcije putanje kako bi letjelica “raketirala” izabrano područje u blizini južnog pola Mjeseca.
Nakon dvije godine istraživanja znanstvenici su završili primarnu misiju letjelice Kaguya te su se odlučili na njezin završetak kontroliranim udarom u površinu Mjeseca. S posebnom se pažnjom provode pripreme za opažanje udara kako s Zemlje tako i sa letjelica u Mjesečevoj orbiti. Izbačaj materijala podrobno će se analizirati u cilju detekcije eventualnog prisustva vodenog leda.
Japanska svemirska agencija (JAXA) traži dobrovoljce s pogodnih lokacija za snimanje ovog događaja! Iako nitko nezna kakav će biti sam udar, pretpostavlja se da će doći do izbačaja materije vidljivo čak i s amaterskim instrumentima. Letjelica će udariti u Mjesec brzinom od 6000km/h, taman na područje koje je tek zahvatila Mjesečeva noć radi lakšeg snimanja događanja. Iako je sam udar predviđen točno u 20:30 sati, moguće je da se to dogodi i nešto ranije. Naime, eliptična putanja dovesti će Kaguyu jednu do dvije orbite prije planirana udara veoma veoma blizu površine. I najmanja nepreciznost putanje ili anomalije mase Mjeseca pri izračunu trajektorije mogla bi letjelicu dovesti i na neko drugo, blisko, područje, par sati ranije.
Kaguya, ranije poznata kao SELENE, lansirana je 14. rujna 2007. pomoću rakete nosača H2A2022 iz svemirskog centra Tangeashima. Njezina je masa 2914kg, a dimenzije 2.1 x 2.1 x 4.8 m. Primarni ciljevi misije bili su; istraživanje Mjesečeva porijekla i geološkog razvitka, istraživanje Mjeseca pomoću radara i prikupljanje informacija o Mjesečevoj površini. Iako je bilo predviđeno da letjelica istražuje naš prirodni satelit jednu godinu, misija je produžena na dvije. U sklopu ove misije korišćeno je trinaest znanstvenih instrumenata i dva mala “baby” satelita svaki mase po 53kg.
Zanimljivo je spomenuti kako se pored znanstvenih instrumenata i nužne tehnike na letjelici našlo mjesta i za specijalnu ploču (280x160mm) na kojoj su ugravirana imena 412.627 osoba iz cijelog svijeta u sklopu internet kampanje – “Podigni moje ime na Mjesec”. Veličina slova upisanih imena iznosi svega 70 µm.
Ovaj događaj neće biti vidljiv iz Hrvatske obzirom da Mjesec izlazi tek iza 23:00, nekoliko sati nakon udara Kaguye u njega.
Marino Tumpić